Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü

A tiszta levegő hatása a testre és az egészséges alvásra

A tiszta levegő hatása a testre és az egészséges alvásra

Tudtad, hogy egy ember körülbelül 20 000-szer vesz levegőt egy nap folyamán? Ezt figyelembe véve, egy átlagember körülbelül 15 kg levegőt fogyaszt naponta. Azt tudod, hogy milyen levegőt lélegzel be otthon? Ebből a cikkből megtudhatod, hogy milyen következményekkel jár a rossz levegő, és hogyan lehet tiszta levegőt elérni a hálószobában és más helyiségekben.

A rossz levegő belélegzésének következményei

Ha rossz a  levegő, amit belégzünk, az fáradtsághoz, és hosszú távú krónikus egészségügyi problémákhoz vezethet. Kutatások kimutatták, hogy a levegőben lévő káros anyagok kis koncentrációja is befolyásolhatja egyes civilizációs betegségek kialakulását vagy súlyosbodását, beleértve a légúti problémákat, égő szemeket, idegességet, fáradtságot, de olyan súlyos betegségeket is, mint a rák.

A friss levegő viszont javítja a koncentrációt, segít leküzdeni a fáradtságot és erősíti az immunrendszerünket is.

Milyen hatással van a szennyezett levegő az alvásra?

A nem megfelelő tisztaságú levegő belélegzése az alvás minőségét is befolyásolja, és számos alvásproblémát okoz. Ha belélegzünk a szervezetben megtelepedő káros anyagokat, az ronthatja a légzést, lelassíthatja a regenerációs folyamatokat. Ennek eredményeként minden reggel fáradtan ébredhetünk, valamint a  fejfájásra és nyálkahártya-irritációra is számíthatunk.
Folyamatosan fáradt vagy és nem alszol jól? Lehetséges, hogy rossz minőségű a levegő az otthonodban!

Levegőminőség mérése otthon

Mindenekelőtt fontos a CO2 koncentráció szintjének érzékelőkkel történő monitorozása. Ennek az az oka, hogy a magas CO2 szint csökkenti a koncentrációt és növeli a fáradtságot. Figyelembe kell venni, hogy a káros anyagok beltéri koncentrációja akár ötször magasabb, mint a szabadban. A levegőben lévő szennyező anyagok mellett a hőmérsékletet és a páratartalmat is meg kell mérni.

Mi az optimális páratartalom a hálószobában?

Biztosan mindenki egyetért azzal, hogy a megfelelő hőmérséklet a hálószobában elengedhetetlen a minőségi és mély alváshoz. A páratartalom azonban hasonlóan fontos. Télen 45-60%, nyáron 40-55% között kell lennie. A túl alacsony és túl magas páratartalom nem tesz jót egészségünknek.

Hogyan lehet tiszta levegőt elérni?

A válasz a helyiség megfelelő szellőztetése, valamint a levegő párásítása. Egyes helyeken azonban szennyezett a levegő, így ha szellőztetsz, akkor beengeded a szennyezett levegőt a hálószobába.

A fejlett világban a légszennyezettség hosszú távú probléma, és számos betegség okozója. Sajnos ma a legtöbb ember rossz levegőjű környezetben él. Azonban otthon is friss és megfelelő minőségű levegőhöz juthatunk, ha légtisztítót és párásítót használunk.

 

 

 

Légtisztító az egészséges alvásért

A légtisztítók egyszerű és gyors módot kínálnak az megfelelő állapotú hálószoba levegő eléréséhez. Ahol allergiás vagy légúti betegségben szenvedők élnek, ott mindenképp hasznos beszerezni egy ilyen készüléket, azonban mindenki számára alkalmasak, aki tiszta levegőt szeretne belélegezni! A megfelelő légtisztító a szálló szennyeződések közel 100%-át képes felfogni por, pollen, atkák és penészgombák, füst, baktériumok, allergének és vírusok formájában.

Párásítók

Ha azt szeretné, hogy a hálószobában optimális páratartalom legyen, akkor jól jönnek a párásítók. Ezek a párologtatási technológiának köszönhetően megakadályozzák a baktériumok és a fehér por terjedését. Ezenkívül kombinált eszközöket is választhatunk. Ezek gondoskodnak a levegő tisztításáról és párásításáról is.

Légtisztítók nem csak hálószobákba szükségesek!

Egy másik helyiség, ahol be kell engedni a tiszta levegőt, az a nappali, mivel itt szintén sok időt töltenek az emberek. Bár a nappali általában több szellőzési lehetőséget kínál, mint a hálószoba, a rendszeres szellőztetés több szennyezőanyagot enged be kívülről.

Tiszta levegő a munkahelyen is szükségünk van!

Otthonról dolgozol? Valószínűleg már tudod, hogy fontos a napközbeni friss levegőt szívni, ami kihat figyelmünkre és egészségünkre.

Természetesen a munkahelyen is tiszta levegőnek kell lennie! A nap körülbelül egyharmadát töltjük a munkahelyünkön, és a friss levegő befolyásolja a munka minőségét. Egyszerűen azt lehetne mondani, hogy ideális esetben tiszta levegőt kell belélegeznünk, mindenhol, ahol rendszeresen töltjük az időt.

Mi befolyásolja még az alvás minőségét?

Az alvás minőségét a tiszta levegőn kívül számos egyéb dolog is befolyásolja. Főleg minőségi matrac, amely kellő tartást biztosít a testnek, valamint egy nagy és kényelmes ágy szükséges az egészséges alváshoz. Ha megfelelő párnát választunk, könnyebb az elalvás, és pihentetőbb az éjszaka.

És mik a további ajánlások azoknak, akik rosszul alszanak éjszaka, és alváshiányban szenvednek? 

 

Lefekvés előtt legalább egy órával kerüld a képernyőkről kisugárzó kék fényt , és ne fogyassz alkoholt vagy koffeintartalmú italokat! Az egészséges táplálkozás és a sok testmozgás is segíthet jobban aludni.

Íme, még néhány extra tipp, hogy az alvás minősége valóban megfelelő legyen

 

A rosszul elhelyezett bútorok vagy függönyök szintén befolyásolhatják a helyiség légáramlását, ezért ha szellőztetsz, biztosíts szabad teret a légáramláshoz! Ne feledd, hogy a bútor ne legyen túl közel a falhoz, mert akkor ezeken a helyeken penész képződhet. A fal és a bútor közötti távolság körülbelül 10 cm legyen!

Ha légtisztítót használsz, ne tartsd nyitva az ablakokat légtisztítás közben! Az eljárás csak zárt térben hatékony.

Keresés